A.D.P
resume

بزرگترین اشتباهات در نوشتن رزومه و نحوه جلوگیری از آنها

این مقاله، ترجمه ای خلاصه از مقاله The Biggest Mistakes I See on Resumes, and How to Correct Them نوشته آقای باک سرپرست عملیات پرسنلی شرکت گوگل است.

۱- غلط های نگارشی: یک تحقیق جدید در سال ۲۰۱۳ نشان داد که ۵۸% از رزومه ها دارای اشتباهات نگارشی هستند. معمولاً دلیل آن این است که افراد در نوشتن رزومه بارها جملات خود را پس و پیش کرده و تغییر می دهند و این باعث می شود در بسیاری از مواقع ارکان جمله با یکدیگر هماهنگ نشده  و یا حتی بخش هایی از آن از بین برود. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است رزومه خود را از پایین به بالا بخوانید تا بتوانید هر جمله را به تنهایی تحلیل کنید.

۲- تعداد صفحات: معمولاً بهتر است هر صفحه رزومه شامل تجربیات ۱۰ ساله باشد. می تواند حتی رزومه ای با ۱۰ صفحه نوشت، اما رزومه های طولانی به دقت خوانده نمی شوند. در حقیقت یک رزومه خلاصه و متمرکز توانایی شما را در سنتز، اولویت بندی و انتقال اطلاعات مهم در مورد خودتان را نشان می دهد. بهتر است فراموش نکنید که هدف از رزومه متقاعد ساختن مسئول استخدام به پذیرفتن شما نیست، بلکه رزومه تنها وسیه ای برای دعوت شدن به مصاحبه است.

۳- فرمت بندی: فرمت بندی رزومه در شکل دادن به ساختار آن و ایجاد توانایی بهتر خواندن کمک می کند. فونت مناسب، فاصله مناسب خطوط، رعایت حاشیه مناسب برای صفحات و همچنین رنگ مشکی بر روی کاغذ سفید و قرار دادن نام و اطلاعات تماس بر روی همه صفحات بسیار مهم است.

۴- اطلاعات محرمانه: اگر در سوابق کاری شما همکاری با مشتریانی وجود دارد که اطلاعاتشان نباید فاش شود حتماً این موضوع را رعایت کنید. از نظر مسئول استخدام کسی که اطلاعات محرمانه دیگران را در رزومه خود فاش می کند قابل اعتماد نیست. باید مراقب بود این کار به صورت تلویحی نیز انجام نپذیرد. زمانی یک رزومه از طرف فردی به دست من رسید که سمت قبلی او کارشناس در یک شرکت مشاوره بود که سیاست اصلی شرکت محرمانه نگاه داشتن نام مشتریان بود. وی در سوابق خود نوشته بود: “مشاوره به یک شرکت بزرگ نرم افزاری در ردموند، واشینگتن”. به سرعت او را رد کردم چرا که تنها شرکت نرم افزاری در ردموند مایکروسافت است و او نام مشتری را تلویحاً ارائه کرده بود.

۵- دروغ: گذاشتن دروغ در رزومه هرگز ارزش ندارد. در مورد مدرک، دانشگاه ها، توانایی ها و … هرگز دروغ نگویید. زیرا این دروغ در جایی رسوا خواهد شد و همچنین دروغ همواره به دنبال شما خواهد بود. یادتان باشد در صورتی که به خاطر دروغ اخراج شوید باید این موضوع را در رزومه بعدی خود توجیه کنید.

پاسخ دهید


شش − = 4